2023-06-06

Katra personāla atlases procesa rezultātam vajadzētu būt ilgtermiņa un augstas kvalitātes nodarbinātības attiecībām, kur gan darba devēja, gan darbinieka vēlmes un cerības ir apmierinātas. Visaptverošs un labi pārdomāts personāla atlases un novērtēšanas process palīdz sasniegt šo mērķi.

Lai uzlabotu personāla atlases speciālistu un vadītāju darbu, Tripod veic dažādus psiholoģiskus testus un sniedz tiem precīzus skaidrojumus. Tādējādi piemērotā kandidāta atrašanas un palikšanas iespējas organizācijā ir ievērojami augstākas salīdzinājumā ar kandidātu, kas tika atlasīts tikai uz intervijas pamata..

  • Kas ir intelektuālo spēju testi?

Intelektuālo spēju testi ir izstrādāti, lai noteiktu kandidāta kognitīvās spējas. Testi mēra intelektuālo spēju, izmantojot abstraktus uzdevumus, kas var nebūt līdzīgi darba uzdevumiem, kurus persona risinās nākotnes darba pozīcijā. Tādēļ tests nenosaka kandidāta kompetenci risināt konkrētus darbā saistītus uzdevumus, bet gan vispārīgi viņa/-as spējas un intelektu ātri apstrādāt informāciju – tas arī atspoguļo viņa mācīšanās spējas, kas, savukārt, ir ciešāk saistītas ar darba veiksmīgu uzdevumu izpildi darbā, kas prasa intelektuālu piepūli.

Tādu testu veidošana prasa padziļinātas teorētiskās zināšanas psihometrijā un psihololoģijā. Testu sagatavošana sākas ar uzdevumu izveidošanu, pēc tam tiek veikts pilotpētījums, un tad tests tiek standartizēts. Viena testa izstrādes periods ir 1-3 gadi. Tas ir prasīgs, ilgtermiņa un dārgs process, tāpēc augstas kvalitātes testi parasti nav pieejami internetā bez maksas.

  • Kam ir domāts intelektuālo spēju tests?

Intelektuālo spēju testi ir domāti kā noderīgs rīks darbiniekam, kura uzdevums ir identificēt labāko iespējamo kandidātu. Tomēr, intelektuālo spēju tests nav nepieciešams visiem amatiem. Ja darbs, galvenokārt, prasa praktiskas profesionālas prasmes (piemēram, automašīnu mehāniķis, frizieris) vai ļoti labas komunikācijas prasmes (klientu apkalpošana), intelektuālo spēju testu neizmanto. Intelektuālais potenciāls ietekmē veiktspēju prasīgākos un analītiskākos darbos vai lomās, kas prasa nepārtrauktu mācīšanos, informācijas apstrādāšanu un analīzi, sarežģītu lēmumu pieņemšanu utt. Tāpēc, intelektuālo spēju testi ir ieteicami vairumam profesionālo un vadības amatu.

Kā noteikums, vispārējais spēju tests ir pietiekams, lai testētu intelektuālās spējas. Izņēmums ir IT joma, īpaši programmēšana, kur prasība visbiežāk ir telpiskās domāšanas spējas. Tāpēc IT jomā kandidātu novērtēšanā var izmantot tikai telpisko spēju testu.

  • Cik precīzi testā var noteikt kandidāta Intelektuālās spējas?

Vairāk nekā simts gadus veiktie pētījumi liecina, ka no visiem novērtēšanas instrumentiem intelektuālo spēju tests var visprecīzāk “paredzēt” cilvēka darba sniegumu. Jo sarežģītāks un prasīgāks darbs ir intelektuālajā nozīmē, jo drošāk var teikt, ka cilvēks ar augstākām spējām ar šo darbu tiek galā labāk. Turklāt, pamatojoties uz testa rezultātiem, var pieņemt, cik daudz laika cilvēkam nepieciešams, lai iejustos darbā un apgūtu jaunas prasmes, t.i., cik ilgu laiku viņam var būt nepieciešams kolēģu atbalsts un vadība.

Tripod intelektuālo spēju testi ir iedalīti divās kategorijās:

intelektuālo spēju tests speciālistiem – raksturo verbālās, skaitliskās, telpiskās un vispārējās spējas;

intelektuālo spēju tests vadītājiem – mēra skaitliski loģisko domāšanu. Testam nav labas alternatīvas intelektuālo spēju novērtēšanai – ne intervija, ne praktisks uzdevums to nevar tik precīzi izmērīt. Piemērotības pārbaudes izmantošana palīdz samazināt darbā pieņemšanas kļūdas.

Parasti mēs iesakām izmantot intelektuālo spēju un personības testu kopā. Tas ļauj novērtēt, kā cilvēks realizē savas spējas – kāda ir viņa stresa tolerance un vēlme komunicēt, kā viņam piestāv darbs komandā, kāda ir viņa iekšējā motivācija un spēja pielāgoties. Tas, vai lielāka nozīme tiek piešķirta personības vai intelektuālo spēju pārbaudes rezultātiem, ir atkarīgs no tā, kas tiek sagaidīts no konkrētas pozīcijas.

Vai intelektuālo spēju testu ieviešana, ievērojami pagarina darbā pieņemšanas procesu?

Intelektuālo spēju testi parasti tiek izmantoti, lai novērtētu fināla kandidātus. Testa veikšana aizņem 40–45 minūtes, un, ja testu veic Tripod, tas notiek tiešsaistē, vebkameras priekšā.

Personāla atlases speciālistam un organizācijai tas ir ievērojami lielāks laika un finansiālais ietaupījums, salīdzinot ar cilvēka pieņemšanu darbā un pārbaudes laikā atklāšanu, ka viņš nav piemērots konkrētajam amatam.

Testu var vadīt asistents, bet rezultāti jāinterpretē personai, kura ir izgājusi testa apmācību un ieguvusi testa lietotāja licenci.

Kur sākt, pasūtot novērtēšanas pakalpojumu vai testēšanu?

Ja vēlaties savā personāla atlases procesā iekļaut psiholoģiskos testus, šeit ir galvenie ieteikumi, kā sākt darbu:

• sagatavot visaptverošu kandidāta profilu, t.i., skaidri pateikt, kādi būs viņa galvenie uzdevumi un kādas kompetences tam ir svarīgas;

• tad var izvēlēties piemērotus vērtēšanas rīkus, ar kuru palīdzību var novērtēt nepieciešamās kompetences, prasmes vai psiholoģiskos priekšnosacījumus.

Pārdomāta, profesionāla un daudzlīmeņu testēšana palīdz pieņemt pareizos lēmumus un pieņemt darbā cilvēkus, kuriem piemīt priekšnoteikumi amatam, strādātgriba un attīstības potenciāls.

Ja jūs interesē intelektuālo un/vai psiholoģisko testu iekļaušana jūsu organizācijas personāla atlases procesā, uzziniet vairāk šeit vai sazinieties ar mums.

Similar news

13 nov 2023

“Piederība” – ieguvums ikvienam, bet vai tas attiecas tikai uz vadītājiem?

Saskaņā ar Deloitte veiktā pētījuma Designing the Workforce Experience Deloitte datiem spēcīgāka piederības sajūta organizācijai var uzlabot darbinieku sniegumu līdz pat 57 % un samazināt darbinieku mainību līdz pat 50 %. Darbinieki, kuri izrāda lielāku piederības izjūtu organizācijai, divreiz biežāk saņem algas palielinājumu, 18 reizes biežāk tiek paaugstināti amatā un par 75 % retāk kavē […]

Uncategorized
06 nov 2023

Tripod testu licences apmācības personāla speciālistiem, vadītājiem un organizāciju psihologiem.

Nākošās apmācības norisināsies: 29.11., 30.11. un 14.12.2023. Personāla speciālisti, vadītāji un organizāciju psihologi apmācībās iegūs pamat zināšanas un prasmes, lai patstāvīgi izmantotu Tripod testus kandidātu un darbinieku izvērtēšanā. Dalības maksa apmācībās ir 499 eur+PVN un licences maksa 150 eiro + PVN, kopā 649 eur+PVN. Licence ir derīga divus gadus un tā garantē piekļuvi Tripod tiešsaistes […]

Uncategorized
03 nov 2023

Tripod Link organizē šī gada pēdējo Tripod intervijas kāršu apmācību 7. decembrī

Aktualitāte: Kāpēc ir svarīgi izprast kandidātu personību? Somu Darba-dzīves pētījumu asociācijas prezidente un Alto universitātes pētniece Hertta Vuorenmaa apgalvo, ka mūsdienās “soft skills” drīzāk vajadzētu dēvēt par “power skills”. No minētās pētnieces prezentācijas palika prātā citāts “Soft skills are the hardest ones”. Mūsdienu darba tirgū reti kad ir tā privilēģija izvēlēties aktīvu kandidātu ar visām […]

Uncategorized
27 okt 2023

Helovīns citā gaismā: Kas šogad visvairāk biedēja personāla atlases speciālistus?

Helovīns ir biedējošākā nakts gadā. Cilvēki tērpjas maskās, tumsā izgrebj kvēlojošus ķirbjus un pulcējas ap ugunskuru vai nelielu laternu gaismu, stāstot biedējošus stāstus. Lai gan mēness vēl nav uzlecis un laternas gaisma dienas laikā neizskatās tik biedējoša, mēs vēlamies dalīties ar dažiem īsiem “šausmu” stāstiem, kas šogad patiesi šausminājuši personāla atlases speciālistus. Tāpēc ietinamies savās […]

Uncategorized
18 okt 2023

Cilvēkresursu funkciju izmaiņas: No palīgfunkcijas uz kritiski svarīgu visai organizācijai.

Jau kādu laiku mēs esam liecinieki tam, kā cilvēkresursu funkcija organizācijās mainās. Tas, kas agrāk tika uzskatīts par atbalsta funkciju, tagad tiek uzskatīts par kritiski svarīgu organizācijas stratēģiju.Pēdējos gados organizācijas galveno uzmanību ir personāla atlasei, noturēšanai un darbinieku labklājības pārvaldībai. Lai gan šie aspekti joprojām ir ļoti svarīgi, pieaug nepieciešamība saskaņot cilvēkresursus ar plašākiem organizācijas […]

Uncategorized
05 okt 2023

VVS/7 intelektuālās spēju skalas ietekme personāla atlasē.

Nesen mēs tirgū ieviesām atjaunināto intelektuālo spēju skalu VVS/7, kas ticami novērtē kandidātu intelektuālās spējas un palīdz saprast, kādas ir viņu valodas prasmes, matemātiskās spējas, iztēle un loģikas spējas salīdzinājumā ar citiem, kas veic testu. VVS/7 sniedz iespēju novērtēt gan kandidāta vai darbinieka iedzimto, gan attīstīto inteliģenci un salīdzināt tās savā starpā. Lai to panāktu, […]

Uncategorized
26 sep 2023

Attālināts un hibrīds darbs: Personāla atlases speciālistes ieskats

Attālinātais darbs no pagaidu risinājuma ir kļuvis par pastāvīgu sastāvdaļu darba pasaulē, tā ir “jaunā norma” 2023. gadā un turpmāk. Man kā personāla atlases speciālistei ir bijusi iespēja komunicēt ar kandidātiem un gūt vērtīgu ieskatu par viņu preferencēm. Šajā rakstā es dalīšos ar tendencēm, ko esmu novērojusi dažādās nozarēs un profesijās attiecībā uz attālinātā un […]

Uncategorized
22 sep 2023

Kāpēc ir vērts būt kritiskam pret dažādiem testiem?

Visefektīvākais un drošākais veids, kā atrast vislabāko iespējamo kandidātu darbam, ir personāla atlases procesā noskaidrot, vai kandidāta spējas ir samērīgas ar darba sarežģītību. Riskus var mazināt, izmantojot kognitīvo spēju testus. Augstas kognitīvās spējas un labas analītiskās prasmes vien negarantēs neviena potenciālā vadītāja panākumus, bet zemas kognitīvās spējas un vājas analītiskās prasmes joprojām var būt neveiksmes […]

Uncategorized
Ask Us