2024-11-21

Mūsdienu mainīgajā darba tirgū spēja pielāgoties ir kļuvusi par būtisku prasmi. Neatkarīgi no tā, vai motivē vēlme apgūt jaunu nozari, personīgās izaugsmes ambīcijas, vai arī mainīgā darba tirgus prasības, daudzi darbinieki nonāk krustcelēs, apsverot savu nākamo karjeras soli.  

Šīs pārejas pamatā ir divi jēdzieni: upskilling jeb kvalifikācijas celšana un reskilling jeb kvalifikācijas maiņa. Šīs stratēģijas nodrošina iespēju ne tikai saglabāt konkurētspēju, bet arī uzplaukt mainīgajā darba tirgū. 

Upskilling vs Reskilling: kāda ir atšķirība? 

Upskilling (kvalifikācijas celšana) ir vērsta uz darbinieku esošo prasmju kopuma uzlabošanu, lai palīdzētu viņiem labāk pildīt esošās funkcijas vai virzīties augšup pa karjeras kāpnēm. 

Reskilling (kvalifikācijas maiņa)  ietver darbinieku apmācību pilnīgi jaunās prasmēs, lai viņi varētu pāriet uz citām lomām organizācijā. 

Kāpēc kvalifikācijas celšana un maiņa ir svarīga šodien? 

Mūsdienu un nākotnes darba tendences maina automatizācija, digitālā transformācija un citas globālās tendences. Tiem, kam karjeras maiņa ir aktuāla, šāda vide rada gan izaicinājumus, gan iespējas: 

  • Konkurētspējas saglabāšana: proaktīvi pieņemot upskilling un reskilling stratēģijas, profesionāļi var pielāgoties tirgus prasībām, nodrošinot savu vērtību esošajiem vai potenciālajiem darba devējiem.  
  • Iespēju paplašināšana: reskilling paver durvis uz pavisam jaunām nozarēm, ļaujot indivīdiem pārorientēties uz augošām jomām, piemēram, tehnoloģiju nozari. 
  • Karjeras ilgstspējas nodrošināšana: nepārtraukta mācīšanās palīdz darbiniekiem paredzēt pārmaiņas un sagatavoties tām, samazinot risku kļūt mazāk vajadzīgiem strauji mainīgajā darba tirgū.  

Kādas iespējas ir uzņēmumiem? 

Organizācijām darbinieku kvalifikācijas celšana vai pārkvalificēšana nav tikai jautājums par izdzīvošanu – tas ir solis pretim izcilībai nākotnes darba tirgū. Uzņēmumi var:  

  • Ieguldīt apmācību programmās: piedāvāt seminārus, darbnīcas, kursus un mentoringa iespējas, kas ir pielāgotas nozares vajadzībām. 
  • Veikt prasmju novērtējumus: identificēt prasību nepilnības vai trūkumus un izstrādāt mērķtiecīgas attīstības iniciatīvas. 
  • Veicināt izaugsmes kultūru: Mudināt darbiniekus uztvert mācīšanos kā nepārtrauktu procesu, nevis vienreizēju notikumu.  

Novērtējuma loma kvalifikācijas celšanā un maiņā: 

Mēs, Tripod Link komanda, saprotam, ka pareizā attīstības ceļa noteikšana sākas ar rūpīgu novērtējumu. Mūsu rīki un pieredze palīdz uzņēmumiem: 

  • Izvērtēt darbinieku esošās prasmes; 
  • Identificēt potenciālos līderus un augsta potenciāla darbiniekus; 
  • Izveidot personalizētus attīstības plānus, kas ir pielāgoti gan individuālām, gan uzņēmumu vajadzībām. 

Upskilling and reskilling ir būtiskas stratēģijas, lai pielāgotos strauji mainīgajam darba tirgum. Investējot prasmju attīstībā, veicot novērtēšanu un veicinot nepārtrauktas mācīšanās kultūru, uzņēmumu var darbiniekiem dot iespēju attīstīties, vienlaikus nodrošinot ilgtermiņa panākumus.  

Similar news

Talantu Vadība: Spocīgie HR Stāsti
31 okt 2024

Talantu Vadība: Spocīgie HR Stāsti

Halovīns parasti tiek saistīts ar spokiem, biedējošām maskām vai spoku namiem, bet HR pasaulē patiesas šausmas rodas no negaidītām talantu vadības murgu situācijām. Kamēr spoki un briesmoņi parādās tikai reizi gadā, HR speciālisti sastopas ar aizraujošām situācijām visu gadu. Ienirsim dažos stāstos, kas katram HR profesionālim liek izjust zosādu, un apskatīsim, kā pārvarēt šīs bailes! […]

Uncategorized
Kandidātu pieredzes vadība 
24 okt 2024

Kandidātu pieredzes vadība 

Kandidāta pieredze ir ceļojums, ko potenciālais darbinieks iet kopā ar uzņēmumu visā atlases procesā, sākot ar darba sludinājumu un beidzot ar darba piedāvājuma saņemšanu.  Arī šogad daudzi uzņēmumi ir saskārušies ar ievērojamām atlases grūtībām, piemēram, mazāks kandidātu skaits, mainījušās darba meklētāju vēlmes un sīvāka konkurence par talantīgākajiem darbiniekiem. Ņemot vērā šos šķēršļus, cik būtiska ir […]

Uncategorized
Attīstības ietekme uz atgriezeniskās saites prasmēm
19 sep 2024

Attīstības ietekme uz atgriezeniskās saites prasmēm

Pēc organizācijas aptaujas veikšanas daudzas organizācijas mēdz uzsākt attīstības pasākumus, lai turpinātu darbu ar iegūtajiem rezultātiem. Šādi attīstības pasākumi var ietvert dažādas apmācības, seminārus un koučinga programmas. Ar to palīdzību ir iespējams būtiski ietekmēt atgriezeniskās saites prasmes, kas pēdējā laikā daudzās organizācijās ir kļuvušas par attīstības jomu. Efektīva atgriezeniskā saite – gan sniedzot, gan saņemot […]

Uncategorized
Emocionālā stabilitāte 
11 sep 2024

Emocionālā stabilitāte 

Emocionālā stabilitāte jeb tās pašas skalas otra dimensija – neirotisms – parasti ir kandidāta personības iezīme, kas darba devējus interesē visvairāk. Kandidāta emocionālās stabilitātes novērtēšana ir ļoti svarīga, jo emocionālā stabilitāte norāda uz indivīda spēju tikt galā ar stresu, pielāgoties pārmaiņām un saglabāt profesionalitāti sarežģītās situācijās. Produktivitātes saglabāšana, atrodoties saspringtā situācijā, ir būtiska ilgtermiņa panākumiem […]

Uncategorized
Tripod testu licencēšanas apmācību programma personāla speciālistiem un vadītājiem
10 sep 2024

Tripod testu licencēšanas apmācību programma personāla speciālistiem un vadītājiem

Nākošās Tripod testu licences apmācības norisināsies: 23.10.-24.10.2024.+21.11.2024. Personāla speciālisti apmācībās iegūs pamat zināšanas un prasmes, lai patstāvīgi izmantotu Tripod testus kandidātu un darbinieku izvērtēšanā. Cenā ir iekļauti izmēģinājuma testi apmācību dalībniekiem un diviem prakses gadījumiem, pusdienas, atspirdzinājumi, visi mācību materiāli, kā arī atbalsts pirmajos testēšanas projektos! Apmācības ir aizraujošas, interaktīvas un ļoti praktiskas! Apmācības ietver […]

Uncategorized
Kā izskatās laba atgriezeniskās saites kultūra?
03 sep 2024

Kā izskatās laba atgriezeniskās saites kultūra?

Labas atgriezeniskās saites kultūras izveide organizācijā ir viens no faktoriem, kas būtiski veicina gan darbinieku, gan pašas organizācijas attīstību. Šāda kultūra veicina atklātu saziņu, nepārtrauktu mācīšanos un labāku sniegumu. Veicot pētījumus un ar tiem saistītos turpmākos pasākumus, dalīsimies ar galvenajiem punktiem, kas palīdz veidot spēcīgu un efektīvu atgriezeniskās saites kultūru. Radīt drošu psiholoģisko vidi darbā […]

Uncategorized
Darbinieku atlases vadība zema bezdarba līmeņa apstākļos 
20 aug 2024

Darbinieku atlases vadība zema bezdarba līmeņa apstākļos 

Nodarbinātības valsts aģentūras dati liecina, ka bezdarba līmenis Latvijā 2024. gada jūnija beigās bija 5,1%. Šodienas darba tirgū, ko raksturo zems bezdarba līmenis, uzņēmumi saskaras ar ievērojamiem izaicinājumiem, lai piesaistītu un noturētu talantīgākos darbiniekus. Mēs apzināmies šos izaicinājumus un piedāvājam savas zināšanas, lai palīdzētu klientiem gūt panākumus. Lūk, daži vērtīgi padomi un ieteikumi, kā orientēties […]

Uncategorized
Veiksmīgu komandu veidošana: stratēģijas, piemēri un rīki
25 2024

Veiksmīgu komandu veidošana: stratēģijas, piemēri un rīki

Mūsdienu straujajā biznesa pasaulē jebkuras organizācijas panākumi lielā mērā ir atkarīgi no tās komandu efektivitātes un darba ražīguma. Veiksmīgas komandas izveide nav tikai tās prasmīgie dalībnieki. Tas prasa rūpīgu plānošanu, skaidrus mērķus, efektīvu komunikāciju un pareizu vadību. Šajā rakstā mēs aplūkosim veiksmīgas komandas būtiskos elementus, izcelsim reālus piemērus un apspriedīsim rīkus, kas var uzlabot komandas […]

Uncategorized
Ask Us