Līdz ar neseno pāreju no “organizācija izvēlas” uz “darbinieks izvēlas” ir parādījies vēl viens faktors, kas īpaši ietekmē organizācijas, – pretpiedāvājumi. Lai gan dažkārt kandidāti saņem pretpiedāvājumus atlases procesa sākumā, biežāk tas notiek pēdējos posmos, kad process jau ir krietni pavirzījies uz priekšu. Tas nozīmē, ka pretpiedāvājuma gadījumā organizācijas ne tikai zaudē potenciāli piemērotu kandidātu, bet arī zaudē laiku, jo viss personāla atlases process jāsāk no jauna.
Mūsu pieredze, strādājot ar dažādām organizācijām, liecina, ka galvenais faktors, kas palīdz novērst pretpiedāvājumus personāla atlases procesā, ir saiknes veidošana ar kandidātu visa procesa laikā. Mēs dalāmies ar vairākiem padomiem, kas var palīdzēt izveidot un uzturēt šo saikni personāla atlases procesa laikā, vienlaikus samazinot pretpiedāvājuma risku:
1. Personāla atlases procesa laikā aiciniet kandidātu uz vismaz vienu tikšanos klātienē. Tiešā mijiedarbība vienmēr ir labāka nekā attālinātas tikšanās vai telefona zvani. Protams, tiešsaistes tikšanās var ietaupīt laiku, taču attiecību veidošanai ir nepieciešama personīga mijiedarbība.
2. Uzturiet pastāvīgu saziņu ar kandidātu. Joprojām tiek uzskatīts, ka saziņai ar kandidātiem jāaprobežojas tikai ar konkrētu informāciju. Vēl labāk, ja šī informācija ir pozitīva, jo nevienam nepatīk piegādāt negatīvas ziņas. Tomēr šis ir kļūdains uzskats, un tas var būtiski kaitēt atlases procesam. Atcerieties, ka, lai gan jūs ar kandidātu nesazināties, citi uzņēmumi, visticamāk, sazinās, un jūsu klusēšanas laikā tie var izveidot saikni ar potenciāli piemērotu personu.
3. Iesniedziet piedāvājumu tieši. Šeit mēs varam runāt no savas pieredzes. Atlases procesa pēdējos posmos mēs bieži saņemam jautājumu no klientiem – vai viņiem pašiem jāiesniedz piedāvājums, vai to darīsim mēs? Un mūsu atbilde ir – vienmēr, VISPĀRĪGI labāk ir, ja galīgo piedāvājumu prezentē personāla atlases vadītājs. Ne tāpēc, ka mums nepatīk to darīt – gluži pretēji, tas ir kā novākt ražu pēc intensīvas auga kopšanas. Taču tas ir pēdējais solis konsekventā attiecību veidošanas procesā, kas vēl vairāk palīdz pārvaldīt potenciālā pretpiedāvājuma risku.
Tāpēc veidojiet saikni ar kandidātiem jau no pirmajām tikšanās reizēm, jo, ja jūs to nedarīsiet, to darīs citi uzņēmumi. Un, ja gadās, ka jums nav pieredzes personāla atlasē un nevēlaties kļūdīties – uzticieties personāla atlases speciālistiem un pakāpeniski iesaistieties komunikācijā ar kandidātu, lai tad, kad pienāks piedāvājuma laiks, jūs personīgi varētu paziņot aizraujošo ziņu potenciālajam nākamajam darbiniekam. Ticiet mums, jebkuras pūles attiecību veidošanā, pat šķietami minimālas, kandidāts patiesi novērtēs.