Gada pēdējam ceturksnim tuvojoties noslēgumam, daudzi apsver, ar kādiem izaicinājumiem jātiek galā nākamajā gadā. Domājot par to, ko vēl sasniegt, kādus kalnus iekarot, nepārtraukti virzīties uz priekšu – tas patiešām ir lielisks domāšanas veids. Tomēr, domājot par nākotni, ir būtiski neaizmirst pagātni un veikt personīgo apkopojumu, īpaši ņemot vērā, ka jaunais gads bieži vien iezīmē darba meklējumu sākumu.
Pastāv nerakstīts, bet zelta likums – jūsu būtiskākie sasniegumi ir pēdējos piecos darba pieredzes gados. To ignorēšana liek aizmirst daudzas lietas. Gada beigu laikā aicinām jūs apkopot domas, izmantojot dažādus jautājumus:
✅ Ar kādu ar darbu saistītu sasniegumu es visvairāk lepojos? Pārdomājot šo jautājumu, bieži vien tiek pieļauta kļūda, par sasniegumu uzskatot tikai “jaunas planētas atklāšanu”. Tomēr organizācijas mērķi ne vienmēr ir saistīti ar pastāvīgu izaugsmi un paplašināšanos. Varbūt šogad jūsu mērķis bija aktualizēt esošos procesus organizācijā, un jūs to sasniedzāt? Arī tas ir fantastisks mērķis, ar ko lepoties.
✅ “Kas nestrādā, tas nekļūdās.” Interviju laikā lielāko daļu laika jūs pavadīsiet, runājot par saviem sasniegumiem. Tomēr jūs varat nostiprināt savu tēlu, domājot par kļūdām, ko esat pieļāvis, ko tās jums iemācījušas un ko jūs no tām paņēmāt. Izvērtējiet, kādas bija kļūdas, pārdomājiet, kā jūs rīkotos līdzīgā situācijā nākamreiz un ko darītu citādi. Kļūdu analizēšana palīdz atklāt jūsu personības pilnību – gan veiksmīgos laikos, gan grūtos brīžos.
✅ Stiprās un vājās puses. Šis varētu būt klasisks piemērs, taču ar pienācīgu pārdomu palīdzību tas var kļūt par diezgan labu sviru. Aizvadītā gada pieredze, visticamāk, atklāja, kur esat spēcīgs un kur jums varētu būt nepieciešami uzlabojumi (atcerieties – perfekts neeksistē). Pastāv nedaudz paradoksāla tendence, ka cilvēki vairāk pamana savus trūkumus nekā stiprās puses, un tā ir kļūdaina domāšana. Lai veiktu visaptverošu šo īpašību analīzi, mums skaidri jāsaprot, par ko šajā gadā varam sevi nopelnīt un kur, diemžēl, mums var pietrūkt. Domājot par pārmaiņām nākotnē, tas mums palīdzēs labāk izprast organizācijas kultūru un vadības stilu, kurā mums ir potenciāls izcelties.
Rezumējot, ikvienu, kas jaunajā gadā plāno uzsākt jaunu amatu meklēšanu, aicinām pārējos gada mēnešos veikt savu sasniegumu, kļūdu, stipro un vājo pušu patiesu analīzi. Tas ne tikai palīdzēs skaidri nošķirt, uz kurām pozīcijām jūs patiesi vēlaties sūtīt savu CV un uz kurām nē, bet arī atvieglos ceļu intervijas posmos, kad būs jāatbild uz šiem jautājumiem nevis sev, bet potenciālajam darba devējam 🤝.