2024-04-22

Marta beigās mēs atzīmējām starptautisko neirodaudzveidības nedēļu. Lai gan šī tēma ir jūtīga un aktuāla, cik daudz mēs patiesībā zinām par to, kas ir neirodaudzveidību un kā darbojas šāda komanda?

Vispirms noskaidrosim pašu terminu.

Neirodaudzveidība ir plašs jēdziens, kas apraksta smadzeņu darbību netipiskā veidā. Tas nenozīmē, ka kaut kas noteikti ir labāks vai sliktāks; tas vienkārši nozīmē, ka šīm smadzenēm ir atšķirīga mijiedarbība ar pasauli. Piemēram, disleksija, autisms, uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms (ADHD) un citi.

Pētījumi liecina, ka aptuveni 15-20 % pasaules iedzīvotāju ir neirodaudzveidības pārstāvji. Lielākajai daļai no šiem cilvēkiem ir dažādas disleksijas un ADHD formas.

Mēs varam priecāties, ka sabiedrībā ievērojami samazinās stigmatizētais skatījums uz neirodaudzveidību, un uzņēmumi arvien vairāk atzīst unikālās priekšrocības un perspektīvas, ko sniedz neirodaudzveidības  pārstāvji. Tomēr, neraugoties uz pieaugošo izpratni, joprojām pastāv ļoti bieži sastopamas un dažkārt pat “ikdienišķas” problēmas, piemēram: Kā pilnībā attīstīt šādu darbinieku potenciālu darbavietā? Kā palīdzēt šādai komandai būt produktīvākai?

Izpētīsim šos jautājumus padziļināti.

Izaicinājumi, kas rodas komandā, galvenokārt ir atkarīgi no tā, kā izpaužas neirodaudzveidības spektrs un kā mēs, kā komanda, varam strādāt kopā. Lai labāk iztēlotos šīs iespējas, dalīsimies ar dažiem ļoti konkrētiem piemēriem par visbiežāk sastopamajām neirodaudzveidības formām: uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms (ADHD) un disleksija.

  • ADHD | Kā atpazīt?

Darbiniekam X dažkārt ir grūtības koncentrēties, viņš bieži aizmirst detaļas, ātri apnīk strādāt ar atkārtotiem uzdevumiem un lēkā no viena uzdevuma uz otru. Kad X kopā ar kolēģiem veic ideju radīšanu, viņš izceļas ar daudzām radošām idejām un ir īpaši enerģisks grupas darbā.

Kā palīdzēt X kļūt produktīvākam?

Pirmkārt, pārrunājiet, kad X jūtas vislabāk un produktīvāk, un attiecīgi ieteiksiet konkrētu laiku konkrētām darbībām. Noderīgi ir arī skaidri noteikumi un vienošanās, vienojoties, ka prioritātes var mainīt, bet rezultāti jāsasniedz līdz noteiktam laikam. Būtiska ir atgriezeniskā saite un pārdomas par situācijām, par to, kas noticis, ko no tām var mācīties un ko ir vērtīgi atkārtot. Svarīgi ir arī veicināt radošumu, lai sekmētu diskusijas un izaicinājumus.

Rezultāts:

Jums būs ārkārtīgi radošs komandas loceklis, kas spēs ģenerēt unikālas idejas. Rezultātu uzraudzība un prioritāšu noteikšana palīdzēs kolēģim strādāt ar pārējiem komandas biedriem. Kolektīvas pārdomas var veicināt personīgo izaugsmi un pat karjeras izaugsmi.

  • Disleksija | Kā atpazīt?

Darbinieks Y ir īsts uzņēmējs organizācijā, kas nesen atklāja jaunu uzņēmējdarbības virzienu tikai tāpēc, ka pamanīja ienesīgu nišu. Viņš viegli atrod problēmu risinājumus, tie bieži ir inovatīvi, un viņam ir lieliska ilgtermiņa atmiņa. Tomēr, strādājot ar dokumentiem, Y pieļauj daudz gramatikas kļūdu, un viņam var nākties vairākas reizes lasīt līgumus, lai saprastu būtiskus punktus.

Kā palīdzēt Y būt produktīvākam?

Svarīgākā informācija jāsniedz vairākos veidos: rakstiski un mutiski. Apspriediet iespēju izmantot dažādus palīgrīkus teksta analīzei. Lai gan Y ir lieliska ilgtermiņa atmiņa, viņam var rasties problēmas ar īstermiņa atmiņu, tāpēc ir svarīgi reģistrēt vienošanās, izmantot kalendāru vai citus plānošanas rīkus.

Rezultāts:

Jūs iegūsiet inovatīvu kolēģi, kas spēj rast labākos risinājumus sarežģītās situācijās. Palīdzība līgumu reģistrēšanā palīdzēs viņam virzīties uz priekšu karjeras ceļā, bet plānošanas rīki palīdzēs viņam nepalaist garām uzdevumus, kas varētu vēl vairāk veicināt viņa personīgos un jūsu uzņēmuma panākumus.

Kā redzams no sniegtajiem piemēriem, strādājot ar neirodaudzveidīgu komandu, ir īpaši svarīgi censties saprast, kurās jomās darbinieks visvairāk cīnās, un kopīgi meklēt risinājumus. Centieni saprast ir pirmais solis ceļā uz lielāku komandas produktivitāti. Un neatkarīgi no tā, vai darbiniekam ir izteiktāka neirodaudzveidība vai nav, individualizēta pieeja darba veidam var atklāt lielāku potenciālu un izdevīgi palielināt rezultātus. Rūpīgāk izpētot, iespējams, šāda attieksme mazāk atšķiras no tā, kā mēs strādājam ar pārējiem komandas locekļiem, nekā dažkārt domājam 😊.

Similar news

Labvēlīgums
13 dec 2024

Labvēlīgums

No psihologa viedokļa raugoties, labvēlīgums ir aizraujoša īpašība, kas būtiski ietekmē komandas darbu, konfliktu risināšanu un starppersonu dinamiku. Svarīgi ir uzsvērt, ka neviena personības iezīme pēc būtības nav slikta; drīzāk dažas no tām var būt piemērotākas noteiktām pozīcijām nekā citas. Mūsdienu sadarbības vidē, kur komandas locekļu mijiedarbība veicina inovāciju un produktivitāti, arvien lielāka nozīme ir […]

Uncategorized
Labklājība kā riska pārvaldības rīks
28 nov 2024

Labklājība kā riska pārvaldības rīks

Pastāvīgi mainoties uzņēmējdarbības un sociālajai videi, organizācijām ir pastāvīgi jāpielāgojas, lai saglabātu labu darbību un ilgtspējību. Risku pārvaldība bieži ir galvenais faktors, kas palīdz pārvarēt šos grūtos laikus. Tradicionāli riska pārvaldībā galvenā uzmanība tiek pievērsta finanšu un stratēģiskajiem riskiem, taču arvien vairāk organizāciju apzinās, ka darbinieku labklājībai ir svarīga loma organizācijas risku pārvaldībā. Kas ir […]

Uncategorized
Upskilling and Reskilling: Karjeras izaugsmei un uzņēmumu attīstībai 
21 nov 2024

Upskilling and Reskilling: Karjeras izaugsmei un uzņēmumu attīstībai 

Mūsdienu mainīgajā darba tirgū spēja pielāgoties ir kļuvusi par būtisku prasmi. Neatkarīgi no tā, vai motivē vēlme apgūt jaunu nozari, personīgās izaugsmes ambīcijas, vai arī mainīgā darba tirgus prasības, daudzi darbinieki nonāk krustcelēs, apsverot savu nākamo karjeras soli.   Šīs pārejas pamatā ir divi jēdzieni: upskilling jeb kvalifikācijas celšana un reskilling jeb kvalifikācijas maiņa. Šīs stratēģijas […]

Uncategorized
Talantu Vadība: Spocīgie HR Stāsti
31 okt 2024

Talantu Vadība: Spocīgie HR Stāsti

Halovīns parasti tiek saistīts ar spokiem, biedējošām maskām vai spoku namiem, bet HR pasaulē patiesas šausmas rodas no negaidītām talantu vadības murgu situācijām. Kamēr spoki un briesmoņi parādās tikai reizi gadā, HR speciālisti sastopas ar aizraujošām situācijām visu gadu. Ienirsim dažos stāstos, kas katram HR profesionālim liek izjust zosādu, un apskatīsim, kā pārvarēt šīs bailes! […]

Uncategorized
Kandidātu pieredzes vadība 
24 okt 2024

Kandidātu pieredzes vadība 

Kandidāta pieredze ir ceļojums, ko potenciālais darbinieks iet kopā ar uzņēmumu visā atlases procesā, sākot ar darba sludinājumu un beidzot ar darba piedāvājuma saņemšanu.  Arī šogad daudzi uzņēmumi ir saskārušies ar ievērojamām atlases grūtībām, piemēram, mazāks kandidātu skaits, mainījušās darba meklētāju vēlmes un sīvāka konkurence par talantīgākajiem darbiniekiem. Ņemot vērā šos šķēršļus, cik būtiska ir […]

Uncategorized
Attīstības ietekme uz atgriezeniskās saites prasmēm
19 sep 2024

Attīstības ietekme uz atgriezeniskās saites prasmēm

Pēc organizācijas aptaujas veikšanas daudzas organizācijas mēdz uzsākt attīstības pasākumus, lai turpinātu darbu ar iegūtajiem rezultātiem. Šādi attīstības pasākumi var ietvert dažādas apmācības, seminārus un koučinga programmas. Ar to palīdzību ir iespējams būtiski ietekmēt atgriezeniskās saites prasmes, kas pēdējā laikā daudzās organizācijās ir kļuvušas par attīstības jomu. Efektīva atgriezeniskā saite – gan sniedzot, gan saņemot […]

Uncategorized
Emocionālā stabilitāte 
11 sep 2024

Emocionālā stabilitāte 

Emocionālā stabilitāte jeb tās pašas skalas otra dimensija – neirotisms – parasti ir kandidāta personības iezīme, kas darba devējus interesē visvairāk. Kandidāta emocionālās stabilitātes novērtēšana ir ļoti svarīga, jo emocionālā stabilitāte norāda uz indivīda spēju tikt galā ar stresu, pielāgoties pārmaiņām un saglabāt profesionalitāti sarežģītās situācijās. Produktivitātes saglabāšana, atrodoties saspringtā situācijā, ir būtiska ilgtermiņa panākumiem […]

Uncategorized
Tripod testu licencēšanas apmācību programma personāla speciālistiem un vadītājiem
10 sep 2024

Tripod testu licencēšanas apmācību programma personāla speciālistiem un vadītājiem

Nākošās Tripod testu licences apmācības norisināsies: 23.10.-24.10.2024.+21.11.2024. Personāla speciālisti apmācībās iegūs pamat zināšanas un prasmes, lai patstāvīgi izmantotu Tripod testus kandidātu un darbinieku izvērtēšanā. Cenā ir iekļauti izmēģinājuma testi apmācību dalībniekiem un diviem prakses gadījumiem, pusdienas, atspirdzinājumi, visi mācību materiāli, kā arī atbalsts pirmajos testēšanas projektos! Apmācības ir aizraujošas, interaktīvas un ļoti praktiskas! Apmācības ietver […]

Uncategorized
Ask Us