2023-09-22

Visefektīvākais un drošākais veids, kā atrast vislabāko iespējamo kandidātu darbam, ir personāla atlases procesā noskaidrot, vai kandidāta spējas ir samērīgas ar darba sarežģītību.

Riskus var mazināt, izmantojot kognitīvo spēju testus. Augstas kognitīvās spējas un labas analītiskās prasmes vien negarantēs neviena potenciālā vadītāja panākumus, bet zemas kognitīvās spējas un vājas analītiskās prasmes joprojām var būt neveiksmes cēlonis. Līdztekus intervijai testi ir jēgpilns un ātrs veids, kā salīdzināt kandidātus pēc vienādām kompetencēm.

Kāpēc tad vajadzētu pasūtīt kognitīvo spēju testus pie savas jomas profesionāļiem, nevis paļauties uz dažādiem testiem internetā? Lūk, trīs iemesli.

Iepriekšēja darba trūkums, izstrādājot testu

Vispārīgi runājot, kognitīvo spēju tests ir profesionāls produkts, kas palīdz personāla atlases speciālistam novērtēt kandidāta piemērotību konkrētam darbam. Lai sagatavotu šādu testu, tā autoram ir nepieciešama atbilstoša izglītība un pieredze.

Tā kā kvalitatīva psiholoģiskā testa pamatā vienmēr ir salīdzinājums ar citiem, t. i., kognitīvo spēju testa rezultāti tiek salīdzināti ar citu personu sniegumu, ievērojot dzimuma un vecuma normas, šādu testu izstrāde aizņem vidēji gadu. Šajā laikā tiek uzraudzīta testa izpilde un apkopotas reprezentatīvas normas, lai testa rezultātus varētu pareizi interpretēt.

Turklāt šādu testu administrēšana (no sākuma lapas līdz testēšanas videi) ir ārkārtīgi darbietilpīgs process. Tas nav vienreizējs projekts, bet gan pastāvīga gan uzņēmumu, gan testējamo personu klātbūtne dažādu jautājumu un atbilžu dialogā.

Šie ir galvenie iemesli, kāpēc kvalitatīvi testi parasti nav atrodami par brīvu vai par ļoti zemu cenu – neviens nav gatavs veikt tik rūpīgu darbu, lai pēc tam savu darbu un pūles darītu pieejamas par brīvu.

Nepieciešamās pamatinformācijas trūkums (ar ko mēs salīdzinām rezultātus?).

Dažādos testos bieži vien nav sniegta nepieciešamā pamatinformācija par testa normu grupām, t. i., nav informācijas par to, kā vai kas interpretē testa rezultātus. Tas noved pie neprecīziem secinājumiem.

Ja testi nesniedz nepieciešamo pamatinformāciju, no šiem testiem izdarītie secinājumi ir nederīgi un lēmumus nevar pamatot.

Nespēja pierādīt, ka mērinstruments atbilst prasībām (t. i., kā mēs varam zināt, ka mērinstruments mēra to, ko mēs domājam/domājam, ka tas mēra).

Lai kaut ko izmērītu ar lineālu, mums ir jāsaprot lineāla garums un jābūt pārliecinātiem par tā precizitāti. Pasūtot piecus lētus lineālus no interneta veikala, mēs varam konstatēt, ka mērījumu rezultāti ievērojami atšķiras. Cita starpā nav ticamības standarta. Tas pats attiecas uz testiem. Augstas kvalitātes tests, kas ir piemērots kā etalons, ir ievērojama daudzu speciālistu darba rezultāts, un tā kvalitātes zīme cita starpā balstās uz publikāciju zinātniskajā pasaulē.

Testa piegādātājam kopā ar testu ir jāsniedz arī informācija par testa īpašībām un tehniskajām specifikācijām – tikai pamatojoties uz šo informāciju, ir iespējams novērtēt testa kvalitāti un to, vai tas patiešām mēra to, ko tas apgalvo, ka mēra.

No kandidātu pieredzes viedokļa ir svarīgi arī tas, lai personāla atlases speciālists varētu sniegt godīgu un argumentētu atgriezenisko saiti, kas balstīta uz objektīviem faktiem un salīdzinošiem datiem.

Tāpēc personāla atlases speciālistam ir jābūt nepieciešamajiem atsauces datiem un izpratnei par instrumenta modeli. Nespēja pamatot savu lēmumu var radīt neuzticību personāla atlases procesā un kaitēt organizācijas reputācijai.

Nobeigumā jāsecina, ka personāla atlasē izmantotajiem mērinstrumentiem jāatbilst profesionāla mērinstrumenta prasībām, un to precizitātei un uzticamībai jābūt pārbaudāmai. Tāpēc ir svarīgi izmantot testus, kas izstrādāti, pamatojoties uz zinātniskiem standartiem, un kuriem ir nepieciešamā pamatinformācija.

Jūsu vai Jūsu kandidāta dati var tikt izmantoti neatbilstošiem mērķiem.

Ja jums tiek piedāvāti produkti vai pakalpojumi bez maksas vai par ļoti zemu cenu, vienmēr vajadzētu būt kritiski noskaņotam un pajautāt sev, kādi ir patiesie motīvi.

Ir pētījumi, kas liecina, ka ir izmantoti dažādi testi, lai savāktu datus, kas pēc tam tiek novirzīti mārketinga aktivitātēm.

Kvalitātes testi:

-ir publicēti
-ir profesionāļu izstrādāti
-tos ir apstiprinājuši eksperti un tiem ir pievienoti tehniskie dati un informācija par testa īpašībām.


Ja Jūs interesē kvalitatīvu psiholoģisko testu izmantošana personāla atlasē jūsu organizācijā, uzziniet vairāk šeit vai sazinieties ar mums rakstot e-pastu info@tripodlink.lv

Similar news

Apzinīgums
22 jan 2025

Apzinīgums

Apzinīgums ir ļoti svarīga personības iezīme, kas būtiski ietekmē uzdevumu izpildi un vispārējo efektivitāti dažādās profesionālajās lomās. Ir svarīgi apzināties, ka, lai gan augsts apzinīgums var būt spēcīga priekšrocība daudzos amatos, ir konteksti, kuros zemāks līmenis var būt vienlīdz noderīgs. Tādās jomās kā grāmatvedība, finanses un IT augsta apzinīgums ir būtisks. Cilvēki, kuriem šī iezīme […]

Uncategorized
Semināru cikls “Tripod psiholoģiskie testi darbā ar cilvēkresursiem”
20 jan 2025

Semināru cikls “Tripod psiholoģiskie testi darbā ar cilvēkresursiem”

2025. gadā notiks semināru sērija personāla vadītājiem un personāla atlases speciālistiem, kuri līdz šim nav izmantojuši Tripod testus un kuri vēlas iepazīties ar psiholoģisko testēšanu kopumā, kā arī ar Tripod testiem. Semināru laikā mēs iepazīstināsim ar testu teorētisko pamatojumu un runāsim par to pielietojumu HR darbā, balstoties uz praktiskiem piemēriem. Galvenā uzmanība tiks pievērsta testu […]

Uncategorized
Pasīvie kandidāti: Kā atklāt slēptos talantus 
15 jan 2025

Pasīvie kandidāti: Kā atklāt slēptos talantus 

Iedomājieties: Emma, pieredzējusi datu zinātniece, ir pilnībā iedziļinājusies savā darbā lielā tehnoloģiju uzņēmumā. Viņas projekti ir aizraujoši, alga – konkurētspējīga, un viņa pat neapsver darba maiņu. Tomēr pēc sešiem mēnešiem viņa veiksmīgi strādā jaunā amatā – jūsu uzņēmumā.  Kā tas notika? Ļoti vienkārši – kāds veltīja laiku, lai saprastu viņas motivāciju, izveidotu uzticību un piedāvātu […]

Uncategorized
Tripod testu licencēšanas apmācību programma personāla speciālistiem un vadītājiem
07 jan 2025

Tripod testu licencēšanas apmācību programma personāla speciālistiem un vadītājiem

Nākošās Tripod testu licences apmācības norisināsies: 29.01.-30.01.2025.+20.02.2025. Personāla speciālisti apmācībās iegūs pamat zināšanas un prasmes, lai patstāvīgi izmantotu Tripod testus kandidātu un darbinieku izvērtēšanā. Cenā ir iekļauti izmēģinājuma testi apmācību dalībniekiem un diviem prakses gadījumiem, pusdienas, atspirdzinājumi, visi mācību materiāli, kā arī atbalsts pirmajos testēšanas projektos! Apmācības ir aizraujošas, interaktīvas un ļoti praktiskas! Apmācības ietver […]

Uncategorized
Labvēlīgums
13 dec 2024

Labvēlīgums

No psihologa viedokļa raugoties, labvēlīgums ir aizraujoša īpašība, kas būtiski ietekmē komandas darbu, konfliktu risināšanu un starppersonu dinamiku. Svarīgi ir uzsvērt, ka neviena personības iezīme pēc būtības nav slikta; drīzāk dažas no tām var būt piemērotākas noteiktām pozīcijām nekā citas. Mūsdienu sadarbības vidē, kur komandas locekļu mijiedarbība veicina inovāciju un produktivitāti, arvien lielāka nozīme ir […]

Uncategorized
Labklājība kā riska pārvaldības rīks
28 nov 2024

Labklājība kā riska pārvaldības rīks

Pastāvīgi mainoties uzņēmējdarbības un sociālajai videi, organizācijām ir pastāvīgi jāpielāgojas, lai saglabātu labu darbību un ilgtspējību. Risku pārvaldība bieži ir galvenais faktors, kas palīdz pārvarēt šos grūtos laikus. Tradicionāli riska pārvaldībā galvenā uzmanība tiek pievērsta finanšu un stratēģiskajiem riskiem, taču arvien vairāk organizāciju apzinās, ka darbinieku labklājībai ir svarīga loma organizācijas risku pārvaldībā. Kas ir […]

Uncategorized
Upskilling and Reskilling: Karjeras izaugsmei un uzņēmumu attīstībai 
21 nov 2024

Upskilling and Reskilling: Karjeras izaugsmei un uzņēmumu attīstībai 

Mūsdienu mainīgajā darba tirgū spēja pielāgoties ir kļuvusi par būtisku prasmi. Neatkarīgi no tā, vai motivē vēlme apgūt jaunu nozari, personīgās izaugsmes ambīcijas, vai arī mainīgā darba tirgus prasības, daudzi darbinieki nonāk krustcelēs, apsverot savu nākamo karjeras soli.   Šīs pārejas pamatā ir divi jēdzieni: upskilling jeb kvalifikācijas celšana un reskilling jeb kvalifikācijas maiņa. Šīs stratēģijas […]

Uncategorized
Talantu Vadība: Spocīgie HR Stāsti
31 okt 2024

Talantu Vadība: Spocīgie HR Stāsti

Halovīns parasti tiek saistīts ar spokiem, biedējošām maskām vai spoku namiem, bet HR pasaulē patiesas šausmas rodas no negaidītām talantu vadības murgu situācijām. Kamēr spoki un briesmoņi parādās tikai reizi gadā, HR speciālisti sastopas ar aizraujošām situācijām visu gadu. Ienirsim dažos stāstos, kas katram HR profesionālim liek izjust zosādu, un apskatīsim, kā pārvarēt šīs bailes! […]

Uncategorized
Ask Us