2024-10-24

Kandidāta pieredze ir ceļojums, ko potenciālais darbinieks iet kopā ar uzņēmumu visā atlases procesā, sākot ar darba sludinājumu un beidzot ar darba piedāvājuma saņemšanu. 

Arī šogad daudzi uzņēmumi ir saskārušies ar ievērojamām atlases grūtībām, piemēram, mazāks kandidātu skaits, mainījušās darba meklētāju vēlmes un sīvāka konkurence par talantīgākajiem darbiniekiem. Ņemot vērā šos šķēršļus, cik būtiska ir kandidātu pieredze, lai nodrošinātu, ka jūsu komandā tiek pieņemti atbilstoši darbinieki? Vai katrs atlases posms patiešām ietekmē jūsu spēju piesaistīt īstos talantus? 

Kandidātu pieredze ir ļoti svarīga, jo tā tieši ietekmē uzņēmuma reputāciju, spēju piesaistīt talantīgākos darbiniekus un darbinieku noturēšanas rādītājus. Pozitīva pieredze uzlabo uzņēmuma zīmolu un palielina ieteikumu iespējamību, savukārt negatīva pieredze var atbaidīt potenciālos kandidātus un negatīvi ietekmēt darba devēja tēlu. 

Daži fakti par kandidātu pieredzi: 

53% darba meklētāju ir piedzīvojuši vismaz vienu negatīvu pieredzi atlases procesā 

Saskaņā ar PeopleScout jaunākajiem pētījumiem mazāk nekā divi no 10 kandidātiem novērtē savu pieredzi kā izcilu.  (Candidate Experience Report 2023, PeopleScout) 

52% darba meklētāju ir atteikušies no darba piedāvājuma, jo atlases procesā ir bijusi slikta pieredze ar potenciālo darba devēju. (2024 Candidate Experience Report, CareerPlug) 

76% kandidātu norādīja, ka pozitīva kandidātu pieredze ir ietekmējusi viņu lēmumu pieņemt piedāvājumu. (Candidate Experience Report 2023, CareerPlug) 

38% līdz 53% kandidātu apgalvo, ka potenciālais darba devējs viņus ir ignorējis. (2024 Candidate Experience Report, Criteria; 2024 Candidate Experience Report, CareerPlug). 

Kas veido negatīvu kandidātu pieredzi 

Apskatot dažādus pētījumus, divi galvenie iemesli, kāpēc kandidāti atteicās no darba piedāvājuma, bija “atalgojums un labumu pakete neatbilda gaidītajam” un “loma un pienākumi atšķīrās no manis gaidītajiem”. (2024 Candidate Experience Report, CareerPlug) 

Cronofy 2024.gada kandidātu pieredzes pētījums (Candidate Expectations Report 2024, Cronofy) apkopo, kādi ir kandidātu viedokļi par to, kā viņi uztvertu potenciālo darba devēju, kam ir lēns vai neorganizēts intervijas process: 

Laika vērtība. Kandidāti izjūt cieņas trūkumu, ja intervijas ir neefektīvas. 

Kavēšanās ilgums. Uz jautājumu, kurā brīdī viņi pārtrauktu piedalīties intervijas plānošanas procesā vai gūtu negatīvu priekšstatu par uzņēmumu, šā gada rezultāti liecina, ka kandidāti ir vairāk pieraduši pie ilgāka gaidīšanas laika nekā iepriekšējos gados. Lielāka daļa (36 %) 2024. gada kandidātu (par 12 % vairāk nekā pagājušajā gadā) atteiktos no darba piedāvājuma pēc viena mēneša gaidīšanas. Pēc vienas nedēļas to darītu 12 % kandidātu, kas ir mazāk nekā puse no iepriekšējā gada rādītājiem. 

Kā kandidātu pieredze ietekmē jūsu darba devēja zīmolu 

Slikta kandidātu pieredze nopietni ietekmē jūsu darba devēja zīmolu vai jūsu uzņēmuma kā darba vietas reputāciju.  

  • 35 % kandidātu apgalvo, ka ir atstājuši negatīvu atsauksmi tiešsaistē pēc negatīvas pieredzes. 
  • 60 % kandidātu apgalvo, ka ir atstājuši pozitīvu atsauksmi tiešsaistē pēc pozitīvas pieredzes. 

Tas ir būtiski, jo vairāk nekā puse darba meklētāju atsakās no darba meklēšanas uzņēmumā pēc negatīvu atsauksmju izlasīšanas tādās darba devēju atsauksmju vietnēs kā Glassdoor un JobSage. Nepalaidiet garām labākos kandidātus, ļaujot negatīvām kandidātu atsauksmēm ietekmēt jūsu darba devēja zīmolu. (2024 Candidate Experience Report, CareerPlug) 

Kā uzlabot kandidātu pieredzi 

Nodrošināt lielāku pārredzamību darbā pieņemšanas procesā attiecībā uz atalgojumu un labumu paketēm. Darba meklētāji vēlas uzzināt sīkāku informāciju par amatu jau atlases procesa sākumā, lai varētu pieņemt pamatotus lēmumus. Piemēram, 38 % darba meklētāju sagaida, ka jau sākotnējā darba sludinājumā tiks sniegta informācija par atalgojumu. Šī ir milzīga un vienkārša iespēja darba devējiem uzlabot kandidātu pieredzi, vienlaikus radot arī ieguvumu atlases procesā, jo darba meklētāji paši izvēlēsies atteikties, ja jūsu piedāvājums nebūs atbilstošs.  

 Sniegt skaidru un precīzu informāciju par darbu un pienākumiem. Veltiet laiku, lai pārliecinātos, ka jūsu darba sludinājums ir izsmeļošs un precīzi atspoguļo amata pienākumus. Kandidāti uz jūsu darba sludinājumu skatās kā uz orientieri, iedomājoties, ka viņi varētu strādāt jūsu uzņēmumā. Ja vēlāk viņi uzzinās, ka tas nav precīzs, viņi jutīsies tā, it kā jūs veltīgi tērētu viņu laiku. 

Uzlabot komunikāciju starp intervētājiem un kandidātiem. Kandidāti uzskata, ka ātra un bieža saziņa ar potenciālo darba devēju ir būtisks pozitīvs faktors kandidātu pieredzē. To ir svarīgi paturēt prātā visā atlases procesā ar visiem kandidātiem, ne tikai ar tiem, kurus izvēlaties virzīt uz priekšu. 

Šeit ir daži padomi, kā uzlabot saziņu ar kandidātiem: 

  • Atbildiet visiem kandidātiem uzreiz pēc pieteikšanās – to var automatizēt, izveidojot e-pasta paraugus vai ieviešot kandidātu pieteikšanās sistēmā.  
  • Informējiem kandidātus par visiem atlases procesa soļiem un laiku– 32% kandidātu sagaida, ka par nākamajiem atlases procesa posmiem uzzinās sākotnējās intervijas laikā. Sniedziet kandidātiem priekšstatu par to, ko sagaidīt.  
  • Informējiet kandidātus par viņu statusu atlases procesā – ja kandidāts sazinās ar jums, lai saņemtu jaunāko informāciju, tas ir signāls, ka jums ir jāuzlabo komunikācija. Atcerieties, ka kandidāti bieži vien meklē vairākas darba iespējas vienlaicīgi, un jūs varat palaist garām savus labākos kandidātus. 
  • Atsauksmes. 44% organizāciju nav nodrošinājušas iespēju kandidātiem sniegt atsauksmes par savu pieredzi. Ja neizmantojat aptaujas, lai iegūtu atsauksmes no visiem kandidātiem, jūs zaudējat vērtīgu informāciju, kas varētu palīdzēt uzlabot jūsu darba devēja zīmolu, ietekmēt darbinieku skaita samazināšanos un saīsināt darbā pieņemšanas ciklu. (Candidate Experience Report, 2024) 

Lai piesaistītu un noturētu talantīgākos darbiniekus, uzņēmumiem ir jāfokusējas uz pozitīvas kandidātu pieredzes veidošanu visos atlases posmos. Caurspīdīgums par atalgojumu, precīzs amata pienākumu izklāsts, efektīva saziņa un atgriezeniskā saite ir galvenie faktori, kas uzlabo pieredzi un palīdz izvairīties no kandidātu atteikšanās. Neatkarīgi no darba tirgus situācijas, pozitīva kandidātu pieredze var būt izšķirošs faktors, lai nodrošinātu jūsu uzņēmumam konkurētspēju un piesaistītu labākos talantus. 

Similar news

Apzinīgums
22 jan 2025

Apzinīgums

Apzinīgums ir ļoti svarīga personības iezīme, kas būtiski ietekmē uzdevumu izpildi un vispārējo efektivitāti dažādās profesionālajās lomās. Ir svarīgi apzināties, ka, lai gan augsts apzinīgums var būt spēcīga priekšrocība daudzos amatos, ir konteksti, kuros zemāks līmenis var būt vienlīdz noderīgs. Tādās jomās kā grāmatvedība, finanses un IT augsta apzinīgums ir būtisks. Cilvēki, kuriem šī iezīme […]

Uncategorized
Semināru cikls “Tripod psiholoģiskie testi darbā ar cilvēkresursiem”
20 jan 2025

Semināru cikls “Tripod psiholoģiskie testi darbā ar cilvēkresursiem”

2025. gadā notiks semināru sērija personāla vadītājiem un personāla atlases speciālistiem, kuri līdz šim nav izmantojuši Tripod testus un kuri vēlas iepazīties ar psiholoģisko testēšanu kopumā, kā arī ar Tripod testiem. Semināru laikā mēs iepazīstināsim ar testu teorētisko pamatojumu un runāsim par to pielietojumu HR darbā, balstoties uz praktiskiem piemēriem. Galvenā uzmanība tiks pievērsta testu […]

Uncategorized
Pasīvie kandidāti: Kā atklāt slēptos talantus 
15 jan 2025

Pasīvie kandidāti: Kā atklāt slēptos talantus 

Iedomājieties: Emma, pieredzējusi datu zinātniece, ir pilnībā iedziļinājusies savā darbā lielā tehnoloģiju uzņēmumā. Viņas projekti ir aizraujoši, alga – konkurētspējīga, un viņa pat neapsver darba maiņu. Tomēr pēc sešiem mēnešiem viņa veiksmīgi strādā jaunā amatā – jūsu uzņēmumā.  Kā tas notika? Ļoti vienkārši – kāds veltīja laiku, lai saprastu viņas motivāciju, izveidotu uzticību un piedāvātu […]

Uncategorized
Tripod testu licencēšanas apmācību programma personāla speciālistiem un vadītājiem
07 jan 2025

Tripod testu licencēšanas apmācību programma personāla speciālistiem un vadītājiem

Nākošās Tripod testu licences apmācības norisināsies: 29.01.-30.01.2025.+20.02.2025. Personāla speciālisti apmācībās iegūs pamat zināšanas un prasmes, lai patstāvīgi izmantotu Tripod testus kandidātu un darbinieku izvērtēšanā. Cenā ir iekļauti izmēģinājuma testi apmācību dalībniekiem un diviem prakses gadījumiem, pusdienas, atspirdzinājumi, visi mācību materiāli, kā arī atbalsts pirmajos testēšanas projektos! Apmācības ir aizraujošas, interaktīvas un ļoti praktiskas! Apmācības ietver […]

Uncategorized
Labvēlīgums
13 dec 2024

Labvēlīgums

No psihologa viedokļa raugoties, labvēlīgums ir aizraujoša īpašība, kas būtiski ietekmē komandas darbu, konfliktu risināšanu un starppersonu dinamiku. Svarīgi ir uzsvērt, ka neviena personības iezīme pēc būtības nav slikta; drīzāk dažas no tām var būt piemērotākas noteiktām pozīcijām nekā citas. Mūsdienu sadarbības vidē, kur komandas locekļu mijiedarbība veicina inovāciju un produktivitāti, arvien lielāka nozīme ir […]

Uncategorized
Labklājība kā riska pārvaldības rīks
28 nov 2024

Labklājība kā riska pārvaldības rīks

Pastāvīgi mainoties uzņēmējdarbības un sociālajai videi, organizācijām ir pastāvīgi jāpielāgojas, lai saglabātu labu darbību un ilgtspējību. Risku pārvaldība bieži ir galvenais faktors, kas palīdz pārvarēt šos grūtos laikus. Tradicionāli riska pārvaldībā galvenā uzmanība tiek pievērsta finanšu un stratēģiskajiem riskiem, taču arvien vairāk organizāciju apzinās, ka darbinieku labklājībai ir svarīga loma organizācijas risku pārvaldībā. Kas ir […]

Uncategorized
Upskilling and Reskilling: Karjeras izaugsmei un uzņēmumu attīstībai 
21 nov 2024

Upskilling and Reskilling: Karjeras izaugsmei un uzņēmumu attīstībai 

Mūsdienu mainīgajā darba tirgū spēja pielāgoties ir kļuvusi par būtisku prasmi. Neatkarīgi no tā, vai motivē vēlme apgūt jaunu nozari, personīgās izaugsmes ambīcijas, vai arī mainīgā darba tirgus prasības, daudzi darbinieki nonāk krustcelēs, apsverot savu nākamo karjeras soli.   Šīs pārejas pamatā ir divi jēdzieni: upskilling jeb kvalifikācijas celšana un reskilling jeb kvalifikācijas maiņa. Šīs stratēģijas […]

Uncategorized
Talantu Vadība: Spocīgie HR Stāsti
31 okt 2024

Talantu Vadība: Spocīgie HR Stāsti

Halovīns parasti tiek saistīts ar spokiem, biedējošām maskām vai spoku namiem, bet HR pasaulē patiesas šausmas rodas no negaidītām talantu vadības murgu situācijām. Kamēr spoki un briesmoņi parādās tikai reizi gadā, HR speciālisti sastopas ar aizraujošām situācijām visu gadu. Ienirsim dažos stāstos, kas katram HR profesionālim liek izjust zosādu, un apskatīsim, kā pārvarēt šīs bailes! […]

Uncategorized
Ask Us