Marta beigās mēs atzīmējām starptautisko neirodaudzveidības nedēļu. Lai gan šī tēma ir jūtīga un aktuāla, cik daudz mēs patiesībā zinām par to, kas ir neirodaudzveidību un kā darbojas šāda komanda?
Vispirms noskaidrosim pašu terminu.
Neirodaudzveidība ir plašs jēdziens, kas apraksta smadzeņu darbību netipiskā veidā. Tas nenozīmē, ka kaut kas noteikti ir labāks vai sliktāks; tas vienkārši nozīmē, ka šīm smadzenēm ir atšķirīga mijiedarbība ar pasauli. Piemēram, disleksija, autisms, uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms (ADHD) un citi.
Pētījumi liecina, ka aptuveni 15-20 % pasaules iedzīvotāju ir neirodaudzveidības pārstāvji. Lielākajai daļai no šiem cilvēkiem ir dažādas disleksijas un ADHD formas.
Mēs varam priecāties, ka sabiedrībā ievērojami samazinās stigmatizētais skatījums uz neirodaudzveidību, un uzņēmumi arvien vairāk atzīst unikālās priekšrocības un perspektīvas, ko sniedz neirodaudzveidības pārstāvji. Tomēr, neraugoties uz pieaugošo izpratni, joprojām pastāv ļoti bieži sastopamas un dažkārt pat “ikdienišķas” problēmas, piemēram: Kā pilnībā attīstīt šādu darbinieku potenciālu darbavietā? Kā palīdzēt šādai komandai būt produktīvākai?
Izpētīsim šos jautājumus padziļināti.
Izaicinājumi, kas rodas komandā, galvenokārt ir atkarīgi no tā, kā izpaužas neirodaudzveidības spektrs un kā mēs, kā komanda, varam strādāt kopā. Lai labāk iztēlotos šīs iespējas, dalīsimies ar dažiem ļoti konkrētiem piemēriem par visbiežāk sastopamajām neirodaudzveidības formām: uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms (ADHD) un disleksija.
- ADHD | Kā atpazīt?
Darbiniekam X dažkārt ir grūtības koncentrēties, viņš bieži aizmirst detaļas, ātri apnīk strādāt ar atkārtotiem uzdevumiem un lēkā no viena uzdevuma uz otru. Kad X kopā ar kolēģiem veic ideju radīšanu, viņš izceļas ar daudzām radošām idejām un ir īpaši enerģisks grupas darbā.
Kā palīdzēt X kļūt produktīvākam?
Pirmkārt, pārrunājiet, kad X jūtas vislabāk un produktīvāk, un attiecīgi ieteiksiet konkrētu laiku konkrētām darbībām. Noderīgi ir arī skaidri noteikumi un vienošanās, vienojoties, ka prioritātes var mainīt, bet rezultāti jāsasniedz līdz noteiktam laikam. Būtiska ir atgriezeniskā saite un pārdomas par situācijām, par to, kas noticis, ko no tām var mācīties un ko ir vērtīgi atkārtot. Svarīgi ir arī veicināt radošumu, lai sekmētu diskusijas un izaicinājumus.
Rezultāts:
Jums būs ārkārtīgi radošs komandas loceklis, kas spēs ģenerēt unikālas idejas. Rezultātu uzraudzība un prioritāšu noteikšana palīdzēs kolēģim strādāt ar pārējiem komandas biedriem. Kolektīvas pārdomas var veicināt personīgo izaugsmi un pat karjeras izaugsmi.
- Disleksija | Kā atpazīt?
Darbinieks Y ir īsts uzņēmējs organizācijā, kas nesen atklāja jaunu uzņēmējdarbības virzienu tikai tāpēc, ka pamanīja ienesīgu nišu. Viņš viegli atrod problēmu risinājumus, tie bieži ir inovatīvi, un viņam ir lieliska ilgtermiņa atmiņa. Tomēr, strādājot ar dokumentiem, Y pieļauj daudz gramatikas kļūdu, un viņam var nākties vairākas reizes lasīt līgumus, lai saprastu būtiskus punktus.
Kā palīdzēt Y būt produktīvākam?
Svarīgākā informācija jāsniedz vairākos veidos: rakstiski un mutiski. Apspriediet iespēju izmantot dažādus palīgrīkus teksta analīzei. Lai gan Y ir lieliska ilgtermiņa atmiņa, viņam var rasties problēmas ar īstermiņa atmiņu, tāpēc ir svarīgi reģistrēt vienošanās, izmantot kalendāru vai citus plānošanas rīkus.
Rezultāts:
Jūs iegūsiet inovatīvu kolēģi, kas spēj rast labākos risinājumus sarežģītās situācijās. Palīdzība līgumu reģistrēšanā palīdzēs viņam virzīties uz priekšu karjeras ceļā, bet plānošanas rīki palīdzēs viņam nepalaist garām uzdevumus, kas varētu vēl vairāk veicināt viņa personīgos un jūsu uzņēmuma panākumus.
Kā redzams no sniegtajiem piemēriem, strādājot ar neirodaudzveidīgu komandu, ir īpaši svarīgi censties saprast, kurās jomās darbinieks visvairāk cīnās, un kopīgi meklēt risinājumus. Centieni saprast ir pirmais solis ceļā uz lielāku komandas produktivitāti. Un neatkarīgi no tā, vai darbiniekam ir izteiktāka neirodaudzveidība vai nav, individualizēta pieeja darba veidam var atklāt lielāku potenciālu un izdevīgi palielināt rezultātus. Rūpīgāk izpētot, iespējams, šāda attieksme mazāk atšķiras no tā, kā mēs strādājam ar pārējiem komandas locekļiem, nekā dažkārt domājam 😊.