Jau kādu laiku mēs esam liecinieki tam, kā cilvēkresursu funkcija organizācijās mainās. Tas, kas agrāk tika uzskatīts par atbalsta funkciju, tagad tiek uzskatīts par kritiski svarīgu organizācijas stratēģiju.
Pēdējos gados organizācijas galveno uzmanību ir personāla atlasei, noturēšanai un darbinieku labklājības pārvaldībai. Lai gan šie aspekti joprojām ir ļoti svarīgi, pieaug nepieciešamība saskaņot cilvēkresursus ar plašākiem organizācijas mērķiem. Uzņēmumiem pielāgojoties pastāvīgi mainīgajai ekonomiskajai situācijai, cilvēkresursu funkcijai kļūst arvien stratēģiskāka loma organizācijas panākumu veidošanā.
Tuvojoties gada noslēgumam, dalāmies ar dažiem ieteikumiem, kā izvirzīt mērķus nākamajam gadam, lai nodrošinātu ilgtspējīgu organizācijas izaugsmi:
- Darbības novērtēšanas/vadības sistēma: Pārliecinieties, ka jūsu darba novērtēšanas un pārvaldības sistēma ir pietiekami elastīga, lai pielāgotos mainīgajām vajadzībām. Labi strukturēta sistēma palīdz pieņemt uz datiem balstītus lēmumus par atalgojumu, noturēt un paaugstināt talantīgākos darbiniekus, uzlabot darbinieku produktivitāti un noteikt izaugsmes mērķus, vienlaikus stratēģiski plānojot darbaspēku.
- Darbinieku attīstība: Līdz ar automatizācijas un mākslīgā intelekta izraisītajām izmaiņām, darbinieku uzdevumi mainās. Darbinieku pārkvalifikācija un attīstība kļūst arvien aktuālāka. Iespējams, ka labi apmācīta komanda ar mākslīgā intelekta un automatizācijas palīdzību strādās efektīvāk un produktīvāk. Cilvēkresursu nodaļas loma šajā jomā ir kopt sinerģiju starp cilvēkiem un tehnoloģijām, nākt klajā ar risinājumiem, kā tehnoloģijas var palīdzēt organizācijas ikdienas darbībā, apzināt inovācijas, kas nepieciešamas darbinieku apmācībai, utt.
- Pārņemšanas plānošana: Pārņemšanas plānošana, tāpat kā līderības prasmes, ir īpaši svarīga mūsdienu darba tirgū, jo īpaši tāpēc, ka darba tirgū ienāk jauna paaudze ar unikālām iezīmēm un velmēm. Viņi ir tehnoloģiski zinoši, sociāli un emocionāli apzinīgi un par prioritāti izvirza savu psiholoģisko labsajūtu. Ņemot vērā šīs paaudzes unikālās iezīmes, ir būtiski efektīvi plānot “mantošanas” procesus, saprotot, ka nākamie līderi būs atšķirīgi no mums vai mūsu iepriekšējiem līderiem.
Mūsdienu darba tirgus izaicinājumi, liek organizācijām stratēģiski domāt par talantu piesaisti, noturēšanu, attīstību un cilvēkresursiem plašākā nozīmē. Pašreizējā tirgū organizācijām nav ilgtspējīga jebkāda resursu plānošana, kas nav elastīga un skaidri definēta. Tuvākie gadi nesola būtisku spriedzes mazināšanos darba tirgū. Tāpēc, ja vēl neesat to darījuši, sāciet jau tagad stratēģiski domāt par talantiem savā organizācijā un, to darot, neaizmirstiet par saviem cilvēkresursu speciālistiem, kuriem ir svarīga loma stratēģijas plānošanā.