Attālinātais darbs no pagaidu risinājuma ir kļuvis par pastāvīgu sastāvdaļu darba pasaulē, tā ir “jaunā norma” 2023. gadā un turpmāk. Man kā personāla atlases speciālistei ir bijusi iespēja komunicēt ar kandidātiem un gūt vērtīgu ieskatu par viņu preferencēm. Šajā rakstā es dalīšos ar tendencēm, ko esmu novērojusi dažādās nozarēs un profesijās attiecībā uz attālinātā un hibrīdā darba iespējām.
Iespēja strādāt attālināti vai hibrīda režīmā ir kļuvusi par vienu no visaugstāk novērtētajām priekšrocībām, ko organizācijas var piedāvāt. Nav pārsteigums, ka kandidāti, apsverot darba iespējas, ļoti interesējas par darba nosacījumiem.
Kandidātu centrālais jautājums:
Esmu novērojusi, ka tad, ja darba sludinājumā nav skaidri norādīts iespējamais darba modulis, tas kļūst par kandidātu galveno jautājumu intervijas laikā, un pat tad, ja tas tiek norādīts, kandidāti joprojām vēlas uzzināt papildus informāciju par to kādi ir noteikumi attiecībā uz attālināto darbu. Tāpēc intervijas laikā vienmēr cenšos noskaidrot kandidātu vēlmes attiecībā uz attālināto darbu, jo šī informācija ir izšķiroša, lai noteiktu kandidāta piemērotību ilgtermiņā, jo īpaši attiecībā uz amatiem, kuros nepieciešams strādāt klātienē birojā.
Dažādās nozarēs ir atšķirīgās vēlmes, piemēram, Biznesa attīstības virziena speciālisti parasti mazāk precizē savu vēlamo darba moduli, ņemot vērā viņu pienākumu dinamisko raksturu, kas bieži ietver tikšanās ar klientiem un mijiedarbību ar kolēģiem uz vietas. Turpretī IT nozarē bieži vien ir vērojama tieksme strādāt pilnībā attālināti. Daudziem IT speciālistiem ir labi aprīkoti mājas biroji ar vairākiem ekrāniem un visiem nepieciešamajiem rīkiem, tāpēc priekšroka tiek dota attālinātam darbam.
Lai gan pavisam noteikti ir daļa profesionāļu, kurus motivē iespēja strādāt tradicionālā biroja vidē, arī viņi augstu vērtē elastīgumu, jo īpaši attiecībā uz darba laiku vai iespēju kādreiz neparedzētos gadījumos strādāt attālināti.
Iemesli, kādēļ kandidāti dod priekšroku attālinātam un hibrīda darbam:
Sarunās ar kandidātiem par to, kādam darba režīmam viņi dod priekšroku, kandidāti norāda uz vairākiem galvenajiem iemesliem, kāpēc viņi dod priekšroku hibrīda un attālinātam darbam:
- Elastīgs darba laiks: Attālinātais darbs dod darbiniekiem iespēju veidot savu darba grafiku, lai panāktu labāku darba un privātās dzīves līdzsvaru, ļaujot viņiem efektīvi pārvaldīt savu laiku.
- Mazāk laika tiek pavadīts ceļā: Attālinātais darbs atbrīvo darbiniekus no ikdienas braucieniem uz darbu, samazinot ar ceļošanu saistīto stresu un ietaupot laiku un enerģiju.
- Mierīgāka darba vide: Strādājot no mājām bieži vien ir mazāk stresa nekā tradicionālajos birojos, kas veicina koncentrēšanos un produktivitāti.
- Brīvība strādāt no jebkuras vietas: Attālinātais darbs paver iespēju izvēlēties darba devēju, nesaistoties ar ģeogrāfiskiem ierobežojumiem. Manāma tendence, ka profesionāļi izvēlās dzīvot ārpus Rīgas un tomēr meklēt attālināta darba iespējas galvaspilsētā.
Produktivitāte un labklājība:
Apspriežot darba vēlmes, kandidāti bieži vien runā ne tikai par savu darba režīmu, bet arī piemin produktivitāti un labsajūtu. Tas liecina, ka runa nav tikai par sekošanu tendencei, bet arī par veidu meklēšanu, kā uzlabot produktivitāti organizācijā.
Šajā laikā, kad mainās darba dinamika, organizācijām ir ļoti svarīgi apsvērt attālinātā vai hibrīdā darba iespējas. Ja jūsu organizācija nevar nodrošināt pilnīgu attālināto vai hibrīdās sistēmas izveidi, kā sākumpunktu apsveriet iespēju piedāvāt zināmu elastīgumu darba laikā. Pielāgošanās mainīgajām darba vēlmēm būs galvenais faktors, lai piesaistītu un noturētu talantīgākos darbiniekus nākotnes darba tirgū.
Līva Ugaine
Vecākā konsultante
+371 27998660
liva@tripodlink.lv