2023-09-26

Attālinātais darbs no pagaidu risinājuma ir kļuvis par pastāvīgu sastāvdaļu darba pasaulē, tā ir “jaunā norma” 2023. gadā un turpmāk. Man kā personāla atlases speciālistei ir bijusi iespēja komunicēt ar kandidātiem un gūt vērtīgu ieskatu par viņu preferencēm. Šajā rakstā es dalīšos ar tendencēm, ko esmu novērojusi dažādās nozarēs un profesijās attiecībā uz attālinātā un hibrīdā darba iespējām.

Iespēja strādāt attālināti vai hibrīda režīmā ir kļuvusi par vienu no visaugstāk novērtētajām priekšrocībām, ko organizācijas var piedāvāt. Nav pārsteigums, ka kandidāti, apsverot darba iespējas, ļoti interesējas par darba nosacījumiem.

Kandidātu centrālais jautājums:

Esmu novērojusi, ka tad, ja darba sludinājumā nav skaidri norādīts iespējamais darba modulis, tas kļūst par kandidātu galveno jautājumu intervijas laikā, un pat tad, ja tas tiek norādīts, kandidāti joprojām vēlas uzzināt papildus informāciju par to kādi ir noteikumi attiecībā uz attālināto darbu. Tāpēc intervijas laikā vienmēr cenšos noskaidrot kandidātu vēlmes attiecībā uz attālināto darbu, jo šī informācija ir izšķiroša, lai noteiktu kandidāta piemērotību ilgtermiņā, jo īpaši attiecībā uz amatiem, kuros nepieciešams strādāt klātienē birojā.

Dažādās nozarēs ir atšķirīgās vēlmes, piemēram, Biznesa attīstības virziena speciālisti parasti mazāk precizē savu vēlamo darba moduli, ņemot vērā viņu pienākumu dinamisko raksturu, kas bieži ietver tikšanās ar klientiem un mijiedarbību ar kolēģiem uz vietas. Turpretī IT nozarē bieži vien ir vērojama tieksme strādāt pilnībā attālināti. Daudziem IT speciālistiem ir labi aprīkoti mājas biroji ar vairākiem ekrāniem un visiem nepieciešamajiem rīkiem, tāpēc priekšroka tiek dota attālinātam darbam.

Lai gan pavisam noteikti ir daļa profesionāļu, kurus motivē iespēja strādāt tradicionālā biroja vidē, arī viņi augstu vērtē elastīgumu, jo īpaši attiecībā uz darba laiku vai iespēju kādreiz neparedzētos gadījumos strādāt attālināti.

Iemesli, kādēļ kandidāti dod priekšroku attālinātam un hibrīda darbam:

Sarunās ar kandidātiem par to, kādam darba režīmam viņi dod priekšroku, kandidāti norāda uz vairākiem galvenajiem iemesliem, kāpēc viņi dod priekšroku hibrīda un attālinātam darbam:

  • Elastīgs darba laiks: Attālinātais darbs dod darbiniekiem iespēju veidot savu darba grafiku, lai panāktu labāku darba un privātās dzīves līdzsvaru, ļaujot viņiem efektīvi pārvaldīt savu laiku.
  • Mazāk laika tiek pavadīts ceļā: Attālinātais darbs atbrīvo darbiniekus no ikdienas braucieniem uz darbu, samazinot ar ceļošanu saistīto stresu un ietaupot laiku un enerģiju.
  • Mierīgāka darba vide: Strādājot no mājām bieži vien ir mazāk stresa nekā tradicionālajos birojos, kas veicina koncentrēšanos un produktivitāti.
  • Brīvība strādāt no jebkuras vietas: Attālinātais darbs paver iespēju izvēlēties darba devēju, nesaistoties ar ģeogrāfiskiem ierobežojumiem. Manāma tendence, ka profesionāļi izvēlās dzīvot ārpus Rīgas un tomēr meklēt attālināta darba iespējas galvaspilsētā.

Produktivitāte un labklājība:

Apspriežot darba vēlmes, kandidāti bieži vien runā ne tikai par savu darba režīmu, bet arī piemin produktivitāti un labsajūtu. Tas liecina, ka runa nav tikai par sekošanu tendencei, bet arī par veidu meklēšanu, kā uzlabot produktivitāti organizācijā.

Šajā laikā, kad mainās darba dinamika, organizācijām ir ļoti svarīgi apsvērt attālinātā vai hibrīdā darba iespējas. Ja jūsu organizācija nevar nodrošināt pilnīgu attālināto vai hibrīdās sistēmas izveidi, kā sākumpunktu apsveriet iespēju piedāvāt zināmu elastīgumu darba laikā. Pielāgošanās mainīgajām darba vēlmēm būs galvenais faktors, lai piesaistītu un noturētu talantīgākos darbiniekus nākotnes darba tirgū.

Līva Ugaine

Vecākā konsultante

+371 27998660

liva@tripodlink.lv

Similar news

13 nov 2023

“Piederība” – ieguvums ikvienam, bet vai tas attiecas tikai uz vadītājiem?

Saskaņā ar Deloitte veiktā pētījuma Designing the Workforce Experience Deloitte datiem spēcīgāka piederības sajūta organizācijai var uzlabot darbinieku sniegumu līdz pat 57 % un samazināt darbinieku mainību līdz pat 50 %. Darbinieki, kuri izrāda lielāku piederības izjūtu organizācijai, divreiz biežāk saņem algas palielinājumu, 18 reizes biežāk tiek paaugstināti amatā un par 75 % retāk kavē […]

Uncategorized
06 nov 2023

Tripod testu licences apmācības personāla speciālistiem, vadītājiem un organizāciju psihologiem.

Nākošās apmācības norisināsies: 29.11., 30.11. un 14.12.2023. Personāla speciālisti, vadītāji un organizāciju psihologi apmācībās iegūs pamat zināšanas un prasmes, lai patstāvīgi izmantotu Tripod testus kandidātu un darbinieku izvērtēšanā. Dalības maksa apmācībās ir 499 eur+PVN un licences maksa 150 eiro + PVN, kopā 649 eur+PVN. Licence ir derīga divus gadus un tā garantē piekļuvi Tripod tiešsaistes […]

Uncategorized
03 nov 2023

Tripod Link organizē šī gada pēdējo Tripod intervijas kāršu apmācību 7. decembrī

Aktualitāte: Kāpēc ir svarīgi izprast kandidātu personību? Somu Darba-dzīves pētījumu asociācijas prezidente un Alto universitātes pētniece Hertta Vuorenmaa apgalvo, ka mūsdienās “soft skills” drīzāk vajadzētu dēvēt par “power skills”. No minētās pētnieces prezentācijas palika prātā citāts “Soft skills are the hardest ones”. Mūsdienu darba tirgū reti kad ir tā privilēģija izvēlēties aktīvu kandidātu ar visām […]

Uncategorized
27 okt 2023

Helovīns citā gaismā: Kas šogad visvairāk biedēja personāla atlases speciālistus?

Helovīns ir biedējošākā nakts gadā. Cilvēki tērpjas maskās, tumsā izgrebj kvēlojošus ķirbjus un pulcējas ap ugunskuru vai nelielu laternu gaismu, stāstot biedējošus stāstus. Lai gan mēness vēl nav uzlecis un laternas gaisma dienas laikā neizskatās tik biedējoša, mēs vēlamies dalīties ar dažiem īsiem “šausmu” stāstiem, kas šogad patiesi šausminājuši personāla atlases speciālistus. Tāpēc ietinamies savās […]

Uncategorized
18 okt 2023

Cilvēkresursu funkciju izmaiņas: No palīgfunkcijas uz kritiski svarīgu visai organizācijai.

Jau kādu laiku mēs esam liecinieki tam, kā cilvēkresursu funkcija organizācijās mainās. Tas, kas agrāk tika uzskatīts par atbalsta funkciju, tagad tiek uzskatīts par kritiski svarīgu organizācijas stratēģiju.Pēdējos gados organizācijas galveno uzmanību ir personāla atlasei, noturēšanai un darbinieku labklājības pārvaldībai. Lai gan šie aspekti joprojām ir ļoti svarīgi, pieaug nepieciešamība saskaņot cilvēkresursus ar plašākiem organizācijas […]

Uncategorized
05 okt 2023

VVS/7 intelektuālās spēju skalas ietekme personāla atlasē.

Nesen mēs tirgū ieviesām atjaunināto intelektuālo spēju skalu VVS/7, kas ticami novērtē kandidātu intelektuālās spējas un palīdz saprast, kādas ir viņu valodas prasmes, matemātiskās spējas, iztēle un loģikas spējas salīdzinājumā ar citiem, kas veic testu. VVS/7 sniedz iespēju novērtēt gan kandidāta vai darbinieka iedzimto, gan attīstīto inteliģenci un salīdzināt tās savā starpā. Lai to panāktu, […]

Uncategorized
22 sep 2023

Kāpēc ir vērts būt kritiskam pret dažādiem testiem?

Visefektīvākais un drošākais veids, kā atrast vislabāko iespējamo kandidātu darbam, ir personāla atlases procesā noskaidrot, vai kandidāta spējas ir samērīgas ar darba sarežģītību. Riskus var mazināt, izmantojot kognitīvo spēju testus. Augstas kognitīvās spējas un labas analītiskās prasmes vien negarantēs neviena potenciālā vadītāja panākumus, bet zemas kognitīvās spējas un vājas analītiskās prasmes joprojām var būt neveiksmes […]

Uncategorized
23 aug 2023

Apgūsti jaunu rīku- Tripod intervijas kārtis!

Ar prieku paziņojam, ka Tripod intervijas kārtis un to apmācība ir pieejama arī latviešu valodā! Tripod intervijas kārtis ir uz Lielā piecinieka (Big 5) personības teorijas balstīts rīks, kas ietver kompetenču interviju jautājumu paraugus gan speciālista, gan vadītāja līmeņa amata kandidātam. Komplektā ar kārtīm ir buklets, kas izskaidro katra personības faktora augstu un zemu rādītāju […]

Uncategorized
Ask Us